piątek, 10 grudnia 2010

FINLANDIA

FINLANDIA

Jeśli szukasz miejsca na aktywny wypoczynek, taki jak: narciarstwo, rzeglarstwo, czy wędkowanie, wyjazd do Finlandii będzie strzałem w dziesiątkę.
Ten kraj oferuje również wytchnienie od szalonego tempa życia współczesnych miast. Tutaj odnajdziesz spokój, przyrodę i wolność...

Finlandia - kraina lasów i jezior, słynie ze swojej dziewiczej przyrody. Na dalekiej północy, przez ponad dziesięć tygodni lata trwają białe noce, zaś zimą, na tym samym obszarze, przez ponad osiem tygodni słońce nigdy nie wznosi się ponad horyzont.
Większość powierzchni kraju stanowią niziny z młodą rzeźbą polodowcową. Naturalne, zachodnie i południowe granice Finlandii wyznaczają Zatoka Botnicka i Zatoka Fińska, pomiędzy którymi rozciąga się Pojezierze Fińskie, złożone z 60 tys. jezior. Na północ od Koła Podbiegunowego znajduje się Laponia.

Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Natomiast północ (w tym fińska Laponia) jest w zakresie umiarkowanego chłodnego. Średnie temperatury lipca na południu wynoszą 17-18 stopni i 14-15 stopni na północy ( w najchłodniejszym miejscu w Kilpisjärvi 12 ). W styczniu średnie temperatury wynoszą -2 stopnie na Wyspach Alandzkich, -4 na południowym wybrzeżu, w środkowej części kraju od -8 do -10 i -14 na północy.

Średnia gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Ten fakt czyni z Finlandii najrzadziej zaludniony kraj Europy, po Norwegii i Islandii. Południowa część kraju zawsze była gęściej zamieszkana niż północna.

LEŚNE RUNO

Powierzchnię tego skandynawskiego kraju w 69 proc. pokrywają lasy.W Finlandii do lasu na grzyby i jagody może wybrać się każdy i to niezależnie od tego, czy teren jest państwowy czy prywatny. Dominują tu jagody, borówki, jeżyny, maliny, żurawina. Najwięcej borówek rośnie w środkowej części kraju, w regionie Kainuu, oraz na północy – w Laponii. W obu regionach na jeden hektar przypada około 14 kg tego owocu. Z kolei brusznicę, zwaną czerwoną borówką znajdziemy we wspomnianym już Kainuu, Laponii oraz w Północnej i Południowej Ostrobothni.
Kraina tysiąca jezior jaką zwana jest Finlandia to również prawdziwy raj dla grzybiarzy. Na jeden hektar przypada ich tu aż 50 kg – i pomimo, że połowa Finów zbiera grzyby, a ponadto para się tym wielu obcokrajowców w celach zarobkowych – co roku zbieranych jest zaledwie kilka procent z tej liczby. Najwięcej grzybów, w tym kurek, rośnie w centralnej i południowej części kraju.
Najtańszy pomysł na nocleg to rozbicie namiotu na polu kempingowym. Można również wynająć kilkuosobowy domek. Są one bardzo wygodne, wyposażone w sprzęt kuchenny i lodówkę, toaletę, nierzadko ogrzewaną łazienkę (co jest istotne w zimnym klimacie) i saunę. Dobrym i stosunkowo tanim pomysłem są również gospodarstwa agroturystyczne. Tutaj dostaniemy nocleg w pokojach gościnnych lub zaadoptowanych na mieszkanie stodołach.

SKANSEN W TURKU

Dla wielu turystów Turku jest pierwszym miejscem, w którym stykają się z Finlandią, ponieważ ze Sztokholmu regularnie kursują tu niedrogie promy, zawijające po drodze na Wyspy Alandzkie.
Jest to najstarsze miasto w Finlandii i pierwsza stolica kraju. Możemy odwiedzić więc m.in. Muzea, oraz średniowieczny zamek. Latem ożywają tereny nad brzegiem rzeki, nad którą można się przechadzać godzinami, odwiedzając pływające bary.
Jedną z osobliwych atrakcji miasta jest skansen. Nie jest to jednak typowe muzeum, utworzone, poprzez zwiezienie z różnych stron kraju unikatowych eksponatów. Skansen w Turku powstał poprzez przekształcenie dawnej, rzemieślniczej dzielnicy miasta.

Kiedy po pożarze w 1827 roku planowano układ nowego miasta, dzielnica Luostarinmaki miała zostać zrównana z ziemią. Jednak wykonanie planowanych robót opóźniło się i jeszcze w początkach XX wieku dzielnica wciąż istniała.

Muzeum Rzemiosła (jak oficjanie nazywa sie skansen) zostało otwarte latem 1940 roku. Ideą powstania muzeum było zachowanie zanikających lub znacznie zmieniających się z postępem technicznym zawodów. W tej chwili prezentowanych jest około czterdzieści różnych zawodów, między innymi: piekarz, zegarmistrz, kołodziej, bednarz, stolarz, krawiec, garbarz.

NAJWIĘKSZA SAUNA ŚWIATA
Sauna narodziła się 1500 lat temu w Finlandii. Na początku był to po prostu wypełniony dymem szałas, w którym zbierali się członkowie tutejszych plemion.

W dzisiejszej Finlandii sauny można spotkać w prywatnych domach, na lotniskach, a ostatnio także w specjalnej kolejce linowej w kurorcie narciarskim w Kittili.

Jest to wyjątkowe doświadczenie. Turyści najpierw normalną kolejką linową wjeżdżają na górę, na której znajduje się kompleks saun. Tam przebierają się w ręczniki, i pokrzepieni szklaneczką cydru, przenoszą się do specjalnego wagonika z sauną w środku.

Wyłożony drewnem wagonik waży 950 kilo. W środku mieści się kilka niewielkich kamieni, które można polewać wodą za pomocą malutkiej łyżki. Całość wygląda jak miniaturowa sauna. Chociaż wnętrze ma niewiele ponad metr szerokości, znalazło się tam miejsce na dwie ławeczki, na których zmieszczą się cztery osoby.

Warto odwiedzić Kuopio, gdzie znajduje się największa na świecie, drewniana sauna Jätkänkämppä, z której równocześnie może korzystać 100 osób. Ustanowiony w niej rekord świata, to 103 osoby z 47 państw zażywające sauny równocześnie. W saunie tej – oczywiście koedukacyjnej – są oddzielne szatnie oraz prysznice dla pań i panów, wypoczynkowa weranda, możliwość pływania w jeziorze, a w zimie wskakiwania prosto z sauny do przerębli. W programie wieczoru znajduje się również pokaz pracy drwali i tradycyjny posiłek, przy akompaniamencie akordeonu.

NAPAPIIRI I WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Napapiiri (koło podbiegunowe) to linia przebiegająca nieco na północ od 66 równoleżnika szerokości geograficznej północnej, wyznaczająca granicę zasięgu zjawiska białych nocy.
Rzeczywiście, na północ od niej słońce przez jakiś okres (choćby jedną dobę) na początku lata nie zachodzi w nocy za horyzont, w zimie, na odwrót – wcale nie wschodzi.

W tymże miejscu znajduje się Wioska Świętego Mikołaja, gdzie działa urząd pocztowy (Santa Claus Main Post Office, FIN-96930 Arctic Circle), do którego dzieci z całego świata nadsyłają co roku miliony listów. Cóż, rzadko spotyka się komercjalizm w tak czystej postaci, nieskażony żadnym głębszym uzasadnieniem – przecież do niedawna Lapończycy nic nie wiedzieli o ich zaszczytnym wyróżnieniu.

Wioska przynosi dzieciom (małym i dużym) mnóstwo radości. Można stąd wysłać kartkę do domu z oficjalnym znaczkiem świętego Mikołaja, a nawet, choćby było lato, zadysponować doręczenie jej na gwiazdkę, można sobie zrobić zdjęcie ze świętym (adnotacje ostrzegają turystów, że święty Mikołaj jest zastrzeżonym znakiem handlowym i mogą go fotografować tylko jego elfy), a dorośli chętnie poddają się obrzędowi przejścia koła podbiegunowego, niczym na statku przekraczającym równik. Dla uczestników licznych grup wycieczkowych przebieganie przez białą linię na asfalcie to świetna zabawa. Potem trzeba jeszcze tylko zaczekać z wypiekami na twarzy na urzędowe świadectwo tego wyczynu.

Kogo nużą takie atrakcje, może odwiedzić sklepy z pamiątkami i lapońskim rękodziełem – najlepsze, jakie istnieją. Wokół działają też porządne kawiarnie i restauracje, tradycyjna wędzarnia łososi oraz centrum informacji Etiäinen, informujące o parkach narodowych i terenach pieszych wędrówek.

BIAŁE NOCE

Coż może zaoferować nam Finlandia latem? To idealne miejsce dla osób, które nie przepadają za upałami, a chciałyby spędzić niezapomniane chwile na łonie przyrody, korzystając z zalet aktywnego wypoczynku.

Do licznych atrakcji zaliczyć można między innymi rzadkie gatunki ptaków, które bez przeszkód sfotografujemy w okolicach Helsinek. Liczne jeziora, oraz fiński archipelag, stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak: wioślarstwo, czy rzeglarstwo. Możesz wybrać również pomiędzy canoe, a kajakiem.

Finlandia, jako kraj słynny z ekologii, obfituje w gospodarstwa agroturystyczne. Oprócz noclegu, oraz tradycyjnej kuchni, oferują one szereg innych, niezpomnianych atrakcji, takich jak: łaźnie wędkarstwo, wycieczki piesze i rowerowe, oraz wyprawy do lasu w poszukiwaniu borówek i jagód.
Niektóre z fińskich gospodarstw oferują również przejażdżki konne. Terytoria, słynące z tego typu atrakcji to Oulanka i Koli.

Dzięki temu, że 1/3 terytorium Finlandii leży za północnym kołem podbiegunowym, występują tu zjawiska, których próżno szukać w innych krajach: białe noce i noce polarne. W środku lata w północnej Finlandii słońce znajduje się nad horyzontem całą dobę, a w miejscowości Utsojoki najdłuższy dzień lata trwa dwa miesiące. Nawet w południowej Finlandii nie ma wówczas w nocy całkowitej ciemności, a wieczorny zmierzch powoli i niezauważalnie przechodzi w poranny brzask.

Aby doświadczyć białych nocy najlepiej udać się do Finlandii w dwie ostatnie dekady czerwca. Słońce zaczyna wtedy zachodzić około 22:30. Zachód słońca trwa około dwóch godzin. Zmrok zapada na około dwie godziny, by po drugiej nad ranem na nieboskłon znów wzeszło słońce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz