piątek, 10 grudnia 2010

TOSKANIA

TOSKANIA – oaza sztuki i wina

Toskania to region Italii, który od lat, nieustannie przyciąga turystów swoja niepowtarzalną atmosferą. Delikatne wzgórza, zielone lasy, gaje oliwne, winnice i starożytne miasteczka położone na szczytach wzgórz- to idealne miejsce do odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu.
Jest to kraina, gdzie średniowieczne malarstwo osiągnęło wymiar boski - gdzie narodził się renesans, gdzie żyli i pracowali Duccio, Masaccio, Piero della Francesca, Botticelli. Sztuką okazuje się również styl życia mieszkańców, kuchnia oraz oczywiście wina i kawa.
Niezwykle zróżnicowany krajobraz Toskanii sprawia, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Miłośnicy morza i plażowania odnajdą tu najpiękniejsze plaże usytuowane od Livorno do Grosetto. Dla tych, którzy kochają sporty wodne, wody archipelagu Wysp Toskańskich stwarzają idealne wręcz warunki żeglowania. Ci, którzy pragną odpocząć w oazie ciszy, powinni wynająć dom lub mieszkanie w jednej z niezliczonych faktorii, usytuowanych najczęściej wśród pagórków i cyprysów. Miłośnicy sztuki przekonają się, że wszystko, co widzieli dotąd, nie jest warte widoku Sieny, muzeów Florencji, a czar małych miasteczek Toskanii oraz rozsianych po pagórkach ruin romantycznych zamków jest tym, czego się nie zapomina do końca życia.

POŁOŻENIE

Toskania graniczy na północy z Ligurią i Emilią-Romanią, na wschodzie z Umbrią i Marche, na południu z Lacjum a od zachodu sięga do wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Do Regionu należą także wyspy archipelagu toskańskiego, m.in.: Elba (223,5 km²), Montecristo, Capraia, Gorgona, Pianosa, Giglio (21,2 km²). Większość regionu to teren wyżynny (67%) i górski (25%), niziny zajmują jedynie 8% powierzchni.
Toskania dzieli się na 10 prowincji:
  • prowincja Livorno
  • prowincja Piza (Pisa)
  • prowincja Arezzo
  • prowincja Pistoia
  • prowincja Florencja (Firenze)
  • prowincja Lukka (Lucca)
  • prowincja Grosseto
  • prowincja Massa-Carrara (Massa i Carrara)
  • prowincja Prato
  • prowincja Siena


SZCZYPTA HISTORII

Nazwa Toskania, po raz pierwszy użyta w X w., pochodzi od łacińskiego słowa Tuscia, które było używane od III w. do opisania regionu znanego również jako Etruria, terytorium Etrusków, położonego między Tybrem a rzeką Arno.
Początkowo Toskania stanowiła siedzibę Etruskich królów. Podbita przez Rzymian, weszła w skład Imperium Rzymskiego w 281 p.n.e.. Od 406 n.e. była podbijana przez najeżdżające na Italię plemiona germańskie. Później znajdowała się kolejno pod panowaniem: Bizancjum(od 553 roku), Longobardów (od 568 rok), oraz Franków (od 776 rok). W XV w. została podporządkowana Florencji i władającym w niej Medyceuszom. Po wygaśnięciu dynastii Medyceuszy w 1737 władza przeszła w ręce dynastii habsbursko-lotaryńskiej, co związało kraj z Austrią. Po podboju w 1801 Napoleona Bonaparte utworzył Królestwo Etrurii. Wielkie Księstwo Toskanii Napoleon nadał Elizie Bonaparte. W 1814 na tron powróciła dynastia habsbursko-lotaryńskia. Od 22 marca 1860 roku weszła w skład zjednoczonych Włoch.
Burzliwe dzieje odcisnęły swe piętno na architekturze regionu.


NIE TYLKO KRZYWA WIEŻA
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tak ogromnej popularności Toskanii jest imponująca liczba zabytków. Oczywiście najsłynniejszym zabytkiem jest Krzywa Wieża w Pizie, która swe pochylenie zawdzięcza niestabilności tamtejszego podłoża. Z powodu obsunięcia się podłoża dzwonnica katedry w Pizie zaczęła się przechylać już 800 lat temu. Mimo to stoi ona do dziś. Budowla jest znana na całym świecie i stanowi jeden z siedmiu cudów świata.
We Florencji na uwagę zasługuje Katedra Santa Maria del Fiore, wysoka na ponad 100 metrów należy do największych oraz najsłynniejszych kościołów na świecie. Godny polecenia jest też najstarszy budynek tego miasta - Baptysterium San Giovanni. Najwięcej zabytków we Florencji znajdziemy na placu Piazza della Signoria, za prawdziwą perełkę architektury uznawane są florenckie mosty. W Galleria dell'Accademia we Florencji znajduje się chyba najsłynniejszy posąg świata – Dawid Michała Anioła.
Oprócz Florencji oraz Pizy miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Toskanii jest Siena. Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami, a cała jego architektura stanowi niesamowity kompleks gotyckich zabudowań. Sercem Sieny jest il Campo, piękny plac w kształcie muszli, na którym odbywa się Palio – mający wieloletnia tradycję wyścig w trakcie, którego jeźdźcy dosiadają koni na oklep.
Toskania uważana jest za kolebkę włoskiego renesansu - wtedy właśnie region ten przeżywał okres swojej największej świetności. Z tego też powodu obecnie możemy w Toskanii podziwiać tak dużą liczbę zabytków, z których większość pochodzi właśnie z epoki odrodzenia. To tutaj żyli i tworzyli Leonardo da Vinci, Michal Anioł i Rafael. Tutaj budowali nowy kanon języka Dante, Boccacio, Petrarka. W Pizie w 1564 przyszedł również na świat, słynny fizyk i badacz przyrody Galileusz. Wszedł on w konflikt z Kościołem z powodu uznawanego wtedy za błędne twierdzenia, że Ziemia obraca się wokół Słońca.
Dziś miasta Toskanii wabią artystów swą niezwykłością, malowniczością i obfitością w dzieła sztuki. Bernardo Bertolucci zachwycony melancholijnym klimatem przeniósł tam akcję swojego filmu „Ukryte pragnienia”. Piękno tego regionu opiewali w swych utworach Zbigniew Herbert i Jarosław Iwaszkiewicz. Po średniowiecznych uliczkach toskańskich miast przechadzali się Adam Mickiewicz, Cyprian Norwid i Maria Konopnicka. Sielskie krajobrazy, atmosfera przesiąknięta sztuką i wyśmienite wina stanowią o unikalnym charakterze tego regionu Włoch.PLAŻE
Wybrzeże Toskanii ma 32 km długości i ciągnie się od miejscowości Marina di Carrara po Versilię. Część plaż jest świetnie zagospodarowana i przygotowana na turystów, ale istnieją tu jeszcze zatoczki – dzikie i nadal nieodkryte – prawdziwy raj dla tych, którzy wczasy lubią spędzać z dala od tłoku i zgiełku.
Toskańskie wybrzeże niedaleko Versilia to długie i szerokie plaże, pokryte delikatnym piaskiem w kolorze słońca. Krystalicznie czysta woda, błękitne niebo, luksusowe hotele i morskie przysmaki serwowane przez tutejsze lokale gastronomiczne to tylko nieliczne z zalet wybrzeża Versilia. Wybrzeże Versilia to plaże: Viareggio, Lido di Camaior, Marina di Pietrasanta, Forte dei Marmi, Marina di Massa, Marina di Carrara.
Szczególnie godna polecenia jest Riviera Etrusca, którą cenią sobie liczni kochankowie. Położone daleko od ciekawskich spojrzeń, ustronne zatoki gwarantują intymność i spokój. Jeśli chcemy naprawdę wypocząć, wybierzmy się na plaże w małych, rybackich miejscowościach, takich jak Campiglia Marittima, czy Punta Ala oraz na plaże znajdujące się na terenie naturalnego parku przyrody Rimigliano. Morze Tyrreńskie zaprasza do kąpieli, uprawiania sportów i wodnych szaleństw.
Rzadko kto odwiedza ciche plaże we Viareggio. Ich magia przyciąga tu ludzi, którzy poza ciszą szukają izolacji, piękna i spokoju. Mało magnetyczne i nieznane odpychają od siebie nowobogackich przybyszów, tych najbardziej krzykliwych. Z toskańskich plaż mamy okazję popłynąć łodzią do najpiękniejszych wysp archipelagu. To stąd na Elbę wypłynęła niegdyś łódź z Napoleonem.
Wybrzeża Toskanii są dla przybyszów niezwykłe i potrafią zachwycić. Piękne krajobrazy i malownicza okolica nadaje temu miejscu wyjątkowości. Niezwykłym widokiem przyciąga Monte Argentario. Jako półwysep malowniczo wcinający się w morze, przyciąga turystów kochających spokój i lazurowy błękit wody. Niewiele tu miejsc do plażowania, ale na przesmykach znajdzie się zawsze jakaś wydma, która pomieści kilka osób.


SMAKI TOSKANII
Kuchnia regionu to swoiste połączenie dwóch smaków – włoskiego i regionalnego – toskańskiego. Znajdziemy tu dania skomponowane z owoców morza i ryb, a także wykwintne specjały z makaronów i ciast oraz warzywne kompozycje zazwyczaj przyprawione szczyptą bazylii.
Toskania to bez wątpienia cesarstwo Chianti. Ba, Toskania, całe Włochy chlubią się niezrównanym smakiem tego wina. Dla wielbicieli trunku cenną będzie wizyta w jednej z licznych posiadłości winiarskich rodzin, zajmujących się produkcją wina od stuleci. W trakcie takiej wycieczki można zobaczyć w jakich warunkach jest uprawiane i produkowane wino, jak leżakuje w wielkich dębowych beczkach i przede wszystkim, jak smakuje produkt końcowy. Większość takich winnic stanowią same w sobie muzea, a ich gospodarze bardzo chętnie opowiedzą o tradycjach i technice tworzenia wina.
Kolejnym odkryciem są toskańskie sery. Tradycja wytwarzania serów owczych w tym regionie sięga epoki neolitu i brązu. Owczy ser w Toskanii potocznie nazywany jest „Cacio”, choć w Polsce funkcjonuje częściej pod nazwą „pecorino”. Występują cztery regiony, w których tradycja produkcji cacio wciąż jest żywa. Bez wątpienia, spośród toskańskich serów najbardziej znany jest ten z Pienzy. Słynie między innymi z tego, e przez pewien czas dojrzewania posypuje się go popiołem. Niekiedy równie „Cacio” z Pienzy okładany jest liśćmi z orzecha lub na wzór ‘Pecorino di Fossa” dojrzewa zakopany w ziemi. Toskańczycy przepadają za tym serem, który najczęściej podawany jest na koniec obiadu lub kolacji przy akompaniamencie jakiegoś wybitnego wina.
Oczywiście nie sposób zapomnieć o oliwie z oliwek. Oliwa może być tłoczona z różnych odmian oliwek lub też z konkretnej, jednej odmiany. Każdy region we Włoszech, podobnie jak w przypadku szczepów winnych, posiada swoje charakterystyczne odmiany oliwek. W przypadku Toskanii jest to “Olivastro”, “Pendolino”, “Frantoio” i “Moraiolo”.
KIEDY JECHAĆ I JAK DOJECHAĆ
Wiosna i jesień w Toskanii są najpiękniejsze. Temperatury w kwietniu, maju oraz wrześniu i październiku sięgają 20 stopni C. W lipcu i sierpniu jest tu upalnie – temperatura wzrasta do 32 stopni, a uliczki miast zapełniają się turystami. Samoloty dolatują do Rzymu i Mediolanu, do samej Toskanii trzeba więc dojechać pociągiem lub autobusem. Na obszarze samej Toskanii komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta. Stanowe autostrady i drogi miejskie gwarantują szybkie połączenia między miastami. W miastach niestety panuje duży ruch, a korki są nieodłącznym elementem krajobrazu. Dlatego jeśli w planach mamy zwiedzanie – zwiedzajmy na piechotę. Pociągi we Włoszech łączą tylko duże miasta w kraju, a także większe stolice europejskie, za to świetnie funkcjonują tu linie autobusowe.
Sezon turystyczny w Toskanii, dzięki łagodnemu klimatowi trwa niemal przez cały rok. Na wieś najlepiej wybrać się wczesną wiosną, która sprzyja aktywnemu wypoczynkowi oraz agroturystyce. W lecie, w miasteczkach całej Toskanii mają miejsce tradycyjne festiwale, a także koncerty na świeżym powietrzu. Smakosze, a w szczególności miłośnicy wina oraz trufli powinni wybrać się do Toskanii pod koniec lata, kiedy to najlepiej degustuje się regionalnych produktów. Łagodna zima pozwoli natomiast polskim turystom odetchnąć od mrozów, zaś w miejscowych muzeach oraz hotelach skorzystać ze zniżek.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz