piątek, 10 grudnia 2010

DANIA

DANIA – ŚLADAMI WIKINGÓW


Królestwo Danii (Kongeriget Danmark) jest najmniejszym z państw nordyckich, oraz najstarszą europejską monarchią z zachowaną ciągłością dziedzicznej władzy.

Malownicze wioski, piękne, złote pola uprawne, popularne wrzosowiska, zabytkowe miasteczka, niesamowite pejzaże – wszystko to sprawia, że jest to wymarzone miejsce na spokojny wypoczynek.

Osoby, które często spędzają wczasy w Danii zachwalają przede wszystkim różnorodność krajobrazu. Turystów urzekają piaszczyste plaże, porośnięte różami wydmy, fiordy, zalesione pagórki, wzgórza pokryte wrzosem, Morze Bałtyckie i Północne, zatoki i cieśniny. Ponadto podziwiać można wspaniałe zamki, wiatraki, rezydencje, mosty (w tym Wielki Most – drugi co do wielkości na świecie most wiszący), oraz liczne urokliwe miasteczka.

Dania jest rajem dla wędkarzy. Wody obfitują w leszcze, płotki, pstrągi, szczupaki, okonie i wiele innych gatunków ryb. Amatorzy słońca żeglarze, pasjonaci windsurfingu, golfa, osoby lubiące piesze wędrówki i rowerowe wycieczki oraz miłośnicy przyrody z pewnością znajdą tu formę wypoczynku sprzyjającą ich zainteresowaniom.

Na wyspach panuje klimat umiarkowany, ciepły morski, zatem zdecydowanie łagodniejszy niż w pozostałych krajach skandynawskich.

CENTRUM WIKINGÓW

Dania, jako kraj nordycki, jest nierozłącznie związana z legendą Wikingów, a jej mieszkańcy chętnie czerpią ze swego dziedzictwa, stąd liczne imprezy, nawiązujące do historii dawnych wojowników.

W maju, w miejscowości Ribe odbywa się Jarmark Wikingów. W osadzie, tłumnie wypełnionej przez jej mieszkańców, podczas dni targowych, można obejrzeć wyroby rzemiosła, zobaczyć pokazy walk i wiele innych atrakcji. Atmosfera targów jest niepowtarzalna, ponieważ odbywa się na najstarszym znanym placu targowym w Skandynawii.

Na cmentarzysku Wikingów, Lindholm Hoje, odbywają się inscenizacje, przedstawiające życie walecznych przodków w ich naturalnym otoczeniu.

Kroniki Wikingów prezentowane są w najpiękniejszym duńskim amfiteatrze położonym nad jeziorami Jels. Podczas spektaklu podziwiać możemy walki na miecze, oraz oczywiście długie łodzi Wikingów.

Niedaleko Slagelse znajduje się jeden z najważniejszych i najpiękniej położonych zabytków z epoki Wikingów. Ogromna okrągła twierdza Haralda Sinozębego z około 900 roku jest najlepiej zachowaną budowlą tego typu. Twierdza, muzeum i wiele innych atrakcji proponowanych latem sprawiają, że warto odwiedzić Trelleborg.

Højbjerg również oferuje spotkanie z Wikingami. Znajdziemy tu rozrywki związane z łucznictwem, podobnie jak pokazy wojowników i jeźdźców. Wojownicy krzyżują miecze w wymagających wiele wysiłku i zręczności walkach, dopingowani wiwatami tłumnie zebranej publiczności. Jeźdźcy na islandzkich koniach biorą udział w pochodzie, a ci najbardziej odważni spróbują jazdy konnej w prawdziwie dzikim wydaniu.

KAMIENIE RUNICZNE W JELLING

Kamienie runiczne w Jelling to dwa głazy z wyrytym w X wieku tekstem w alfabecie runicznym . Ze względu na swoje historyczne znaczenie głazy znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy kamień postawiony został przez króla duńskiego Gorma Starego, a drugi przez jego syna Haralda Sinozębego.
Starszy i mniejszy z kamieni w Jelling został postawiony około roku 955 przez pierwszego króla Danii Gorma Starego na cześć jego żony Tyry.
W tekście wyrytym na kamieniu po raz pierwszy w historii duńskiej pojawia się nazwa państwa Dania w transliteracji TANMARKA – w dzisiejszym duńskim Danmark.
Większy głaz wzniesiony został przez króla Haralda Sinozębego około roku 965.
W transliteracji napis na kamieniu brzmi: HARALTR KUNUKR BATH KAURUA KUBL THAUSI AFT KURM FATHUR SIN AUK AFT THAURUI MUTHUR SINA, SA HARALTR IAS SAR UAN TANMAURK ALA AUK NURUIAK AUK TANI KARTHI KRISTNA – co oznacza: "Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami."
Głaz Haralda jest wysoki na 2,43 metra i waży ok. 10 ton. Napisy i rysunki umieszczone są na całej jego powierzchni (tj. na trzech stronach).
Kamień ten nazywa się często "świadectwem chrztu Danii". Umieszczona na nim płaskorzeźba drukowana jest dziś na wewnętrznej stronie okładki paszportów duńskich.


WYDMY I RÓŻE

Zelandia jako największa i najgęściej zaludniona wyspa Danii jest też najczęściej odwiedzana, ze względu na to, że znajduje się tu Kopenhaga. Ten malowniczy obszar jest szczególnie interesujący ze względu na znajdujące się tu piękne zamki królewskie, cudowne plaże oraz wydmy osłoniete... różami.

Warto zobaczyć słynne Mariager, zwane "miastem róż". Znajduje się w nim mnóstwo XV-wiecznych domów z muru pruskiego i uliczki z kostki brukowej, charakterystycznej dla starych duńskich miast. Z portu rybackiego ropościera się zjawiskowy widok na fiordy. Można również odwiedzić ciekawe muzeum soli i końcową stację starej kolejki parowej do Handest.

DOM ANDERSENA

Region wokół miejscowości Skelskor nazywany jest „Krainą Chansa Christiana Andersena”. Powodem są wspaniałe zamki i rezydencje, w których często gościł bajkopisarz.

Odense, rodzinne miasto H.C. Andersena jest uroczym, idyllicznym miejscem zaskakującym wciąż nowymi atrakcjami. Warto posłuchać bezpłatnych koncertów jazzowych odbywających się na "Rynku Warzywnym”, czy odwiedzić Muzeum H.C. Andersena. Muzeum ostatnio wzbogaciło się o nową kolekcję oryginalnych manuskryptów, poematów i listów bajkopisarza, nie mówiąc o ogromnej ilości książek z pierwszymi publikacjami jego baśni. Te ogromne zbiory, liczące ponad 600 pozycji zostały przekazane prze Duńską rodzinę, która przez pokolenia zbierała pamiątki po Andersenie. Do najciekawszych obiektów należy rękopis napisanej w 1845 roku baśni „Dzwoneczek”.


Stała ekspozycja złożona z książek, listów, wycinanek, rysunków i przedmiotów osobistych tego sławnego bajkopisarza, wspaniale ilustruje jego życie.

BORNHOLM – MEKKA ROWERZYSTÓW

Niedaleko polskiego wybrzeża znajduje się oaza ciszy, spokoju i pięknych widoków. Bornholm to skarbnica atrakcji dla turystów w każdym wieku i o każdej porze roku. Niezwykły klimat wyspy - związany z jej centralnym położeniem na Bałtyku, przypomina śródziemnomorski. W ciepłym słońcu rosną tu morwy, kwitną drzewka brzoskwiniowe i dojrzewają figi. Ciepło sprzyja rozwojowi turystyki rowerowej - która jest jednym z symboli Bornholmu. Na wyspie znajduje się ponad 300km dróg rowerowych - asfaltowanych (lub utwardzonych), doskonale oznaczonych - którymi można dotrzeć do najdalszych zakątków wyspy.

Skrajne punkty wyspy dzieli ledwie ok. 40 km. Wytrawni rowerzyści mogą okrążyć ją w ciągu jednego dnia, podróżując oznaczoną czerwonym kwadratem obwodnicą o długości 105 km. Oprócz obwodnicy, przeznaczone dla jednośladów trakty przecinają wnętrze wyspy. Dzięki temu dojazd do najważniejszych atrakcji jest szybki i bezproblemowy. Tym bardziej, że znaczna część tras jest pokryta asfaltem. Przy budowie dróg wykorzystano dawne torowiska kolei wąskotorowej, zlikwidowanej w końcu lat 60-tych. Łatwo je rozpoznać po długich, prostych odcinkach.

Słynne bornholmskie nadbrzeżne skały są miejscem wyczynowej wspinaczki dla wielu fanów skałek. Można rónież skorzystać z trzech pól golfowych, każdy o specyficznym charakterze.

 WIELKI MOST NAD SUNDEM

 Plany mostowego połączenia duńskiej wyspy Zelandii, na której leży Kopenhaga i szwedzkiego regionu Skanii były obecne przez cały dwudziesty wiek, lecz dopiero w 1991 roku przystąpiono do prac przygotowawczych. Właściwa budowa rozpoczęła się w 1995 roku, a huczne otwarcie Mostu nad Sundem (szw.: Öresundsbron, ang.: The Sound Bridge) z udziałem rodzin królewskich nastąpiło 1 lipca 2000 roku.
Szlakiem przeprawy biegną dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa tory kolejowe. Konstrukcja przeprawy jest trzyczęściowa. Największy most w tej części świata łączy wybrzeże Skanii i wysepkę Peberholm (Pepper Island). Długość mostu wiszącego to 7 845 m, a wysokość najwyższego pylonu - 203,5 m. Część biegnąca przez Peberholm wynosi 4 055 m. Sztuczną wyspkę i duński region stołeczny łączy tunel długości 4 050 m, z którego 3 510 m biegnie pod wodą.
Budowa kosztowała 19.1 mld duńskich koron wg cen z 2000 roku, a wg planów inwestycja ma się zwrócić w 2035 roku. Wśród wielu problemów, jednym z najważniejszych było zachowanie zerowego wpływu na wymianę wód pomiędzy Morzem Północym a Morzem Bałtyckim. W tym celu pogłębiono dno cieśniny, a z wydobytych kamieni usypano sztuczną wyspę Peberholm. Uratowano dzięki temu także leżącą obok naturalną wysepkę Saltholm (Salt Island) na której znajduję się rezerwat ptaków.

JAK DOJECHAĆ?

 Dogodne połączenie z Danią oferują promy. Jeden z nich - Polferries, kursuje codziennie na trasie Świnoujście - Kopenhaga. W okresie od czerwca do września dodatkowo uruchamiane jest połączenie: Świnoujście - Bornholm.
Popularne są także połączenia promowo - samochodowe. Z Polski całoroczne połączenie ze Szwecją (Świnoujście - Ystad) oferuje Polferries. Z Ystad jest niecałe 60 km do Malmo a stamtąd już tylko 16 km do Kopenhagi.
Jedyna trasa lądowa z Polski do Danii wiedzie przez Niemcy, kraj najlepszych w Europie i bezpłatnych autostrad. Jadąc należy kierować się na Berlin, a stamtąd na przejście graniczne w Flensburgu. Podróż w zależności od prędkości i miejsca wyjazdu zajmuje około 12-15 godzin.
Osoby pragnące spędzić wczasy w Danii mogą się w podróż wybrać także autokarem. Stałe połączenia autobusowe z Danią oferują Baltic Express Bus, PKS Warszawa, Almabus i Interlobus Reisen oraz Eurolines Jednak podróż z Warszawy do Kopenhagi trwa ponad 20 godz.
Najszybciej można dotrzeć do Danii drogą powietrzną. Bezpośrednie, regularne połączenia między Danią a Polską zapewniają Scandinavian Airlines (SAS) PLL LOT, oraz tanie linie lotnicze: Wizzair, Sterling i Norwegia. W związku z rozwojem tanich linii lotniczych podróż do Danii jest możliwa za niewysoką cenę.
Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Danii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz